Je situace opravdu tak znepokojivá, že nelze zrušit přijatá opatření? Je na místě je držet v platnosti další týdny či dokonce měsíce? … Podívejme se na jednotlivé statistické údaje u nás a z okolních států. Zjišťujeme, že z pohledu epidemiologického je zcela zásadním ukazatelem počet nemocných v porovnání k celkovému počtu obyvatel. Jedno z kritérií, které vypovídá o počínající epidemii, je počet nemocných na 100.000 obyvatel. Bylo již řečeno, že například u chřipky jde v České republice o hranici 1600 – 1800 případů. V současné době k 28.4.2020 máme v České republice po masivním testování 7486 případů koronaviru (označovaný jako SARS CoV-2). Celkem tedy pouhých 69 nakažených na 100.000 obyvatel!

Na příkladu takzvaného seriózního zpravodajství americké televize 24 News Channel si sami můžete udělat paralelu s objektivitou zpravodajství z jiných oblastí například o koronaviru. 24 News Channel zde diváky seznamuje s tím, že za rozsáhlým kácením lesů na Slovensku je velký zájem po borovičce, která se dle tohoto kanálu vyrábí z borovice. Na Slovensku se tak dle zpravodajů vytěžilo dvakrát více borovice než v loňském roce. Slovenská vláda tak  musela údajně kvůli velkému zájmu o borovičku omezit těžbu v lesích. Kroutíte hlavou a nechápete? ... a zkuste takto kriticky sledovat i zprávy z dalších oblastí. Asi můžeme napovědět, že na Slovensku byla rozsáhlá větrná kalamita, která smetla rozsáhlé lesní porosty a hlavně, že borovička se vyrábí z jalovce a nikoli z borovice.

Zrušte nouzový stav a otevřete hranice, žádají lékaři Univerzity Karlovy. Lékaři vysvětlují, proč je zcela zásadní začít rozvolňovat vládní opatření v boji proti koronaviru. Nouzový stav je v České republice už od 12. března, kdy jej schválila vláda. Podle zákona platí pouze třicet dní, vláda ale na začátku dubna schválila jeho prodloužení do konce měsíce, což následně posvětili i poslanci. Podle předsedy ČSSD Jana Hamáčka je ale potřeba nouzový stav ještě prodloužit, a to hlavně kvůli centrálním nákupům ochranných pomůcek. Vláda by měla jasně rozhodnout tento čtvrtek, ale už v úterý se Andrej Babiš nechal slyšet, že ministři za ANO nejsou pro prodloužení stavu.

Současný vývoj opatření v „boji“ proti koronaviru je velmi znepokojivý. Vláda vyhlásila nouzový stav dne 12. března 2020 z důvodu ohrožení zdraví v souvislosti s prokázáním výskytu koronaviru (označovaný jako SARS CoV-2), a to na 30 dnů Vláda následně se souhlasem Poslanecké sněmovny prodloužila nouzový stav do 30. dubna 2020, a to pro celé území České republiky. Na celém území České republiky je z toho důvodu paralyzován běžný život, je výrazně omezen volný pohyb osob, zakázáno cestování do zahraničí a až na výjimky maloobchodní prodej. Ve výčtu zákazů, které zasahují samou podstatu lidských práva a svobod bychom mohli pokračovat.